EKOprzygoda w bibliotece - plan na ferie

Kalendarium imprez
Ferie zimowe 2015
EKOprzygoda w bibliotece

Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11, tel. 32 266-64-72

2.02;6.02;7.02;9.02;13.02, godz. 11.00
Zimowe Kino Familijne w Bibliotece - projekcje filmów adresowanych do dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów. W lutym zapraszamy na aż 5 filmów! W programie: wielka przygoda w krainie gier komputerowych, wzruszające love story z uroczymi psiakami w rolach głównych, bajka o zaprzyjaźnionych z ludźmi smokach, historia małego dzielnego samolociku oraz pełna muzyki i tańca opowieść o księżniczce i pewnym sympatycznym małym płazie. Zapraszamy widzów w każdym wieku!

***

Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla dzieci, ul. Zegadłowicza 2, tel. 297-90-05

wtorki, środy, czwartki, godz. 11.00-13.00
Budowa ekomakiety zimowego placu zabaw; krzyżówki, rebusy; wykonywanie ekologicznej biżuterii, ekomasek karnawałowych; bal na zakończenie ferii oraz wybory najlepszego ekokostiumu.

***

Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Parkowa 1a, tel. 32 266-34-96

piątki, godz. 16.00
Przyrodnicze kalambury – popołudniowe zajęcia świetlicowe z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

wtorki, czwartki, godz. 10.30-12.00
Myślimy realnie – działamy lokalnie – zajęcia biblioteczne z zakresu edukacji przyrodniczej, skierowane do dzieci w wieku szkolnym: uroczyste otwarcie Klubu Przyjaciół Przyrody, wykonywanie karmników z plastikowych butelek, łamigłówki przyrodnicze (zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej); Region piękny i bliski – zajęcia biblioteczne z zakresu edukacji regionalnej prezentujące piękno sosnowieckiej przyrody, skierowane do czytelników w wieku szkolnym: prezentacja multimedialna pt. „Przyroda Sosnowca", warsztaty plastyczne (wykonywanie makiety prezentującej zielone tereny naszego miasta); Podróż do ekologicznej krainy baśni – zabawy czytelniczo-ruchowe skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym: prezentacja ekologicznej bajki o Smoku Bazylim, „Śmieciu precz"- biblioteczne quizy i zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne (tworzenie ekozabawek z tektury); Ekostrawa – ważna sprawa – zajęcia biblioteczne z zakresu edukacji ekologicznej mające na celu promowanie zdrowego żywienia na co dzień. Zajęcia skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym: „Wiem co jem", czyli ekologiczne zabawy na wesoło, przygotowywanie bajkowych potraw (zajęcia przy użyciu tablicy multimedialnej).

***

Filia nr 1, Środula, ul. Kossaka 23, tel. 32 294-20-72

wtorki, czwartki, godz.12.00–13.00
Ekoliteracki wtorek - „Na ratunek Ziemi, czyli wielka księga pytań i odpowiedzi" - zajęcia połączone z prezentacją multimedialną o ekologii. Ekologiczny czwartek – quizy, zagadki i gry z wykorzystaniem tablicy multimedialnej oraz ekokalambury z natury. Ekoplastyczny wtorek - tropami zagrożonych gatunków, czyli tworzymy biblioteczną Czerwoną Księgę Roślin i Zwierząt. Ekoświat na wyciągnięcie ręki, czyli tropami cudów natury - prezentacja multimedialna oraz „Coś z niczego" - zajęcia plastyczne.

***

Filia nr 2, Rudna IV, ul. Gospodarcza 32, tel. 32 291-28-71

wtorki, czwartki, godz. 11.30-13.00
Biblioteczny kącik ekoplastyczny, czyli ekologiczne kolorowanki, wycinanki, malowanki, ekozagadki dla przedszkolnej gromadki – ekologiczne quizy, zagadki i konkursy, ekopiosenka, czyli hymn bibliotecznych ekoludków, nauka hymnu i wspólne śpiewanie, drugie życie starej rękawiczki – tworzenie pacynek z surowców wtórnych, ekologiczny turniej sportowy - zabawy zręcznościowe związane z segregacją śmieci, śmietnikowy cudak - tworzenie ekoludka z surowców wtórnych.

***

Filia nr 3, Klimontów, ul. Kraszewskiego 2, tel. 32 292-95-52

poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00
Ekologiczne ABC – poznajemy jak dbać o środowisko, uczymy się znaków recyklingu oraz segregacji odpadów, rozwiązujemy ekologiczne krzyżówki, tworzymy kwiaty ze starych gazet i kartki metodą Iris; Ekostworek - budujemy fantastyczne postacie z surowców wtórnych; Ekologiczny jubiler – tworzymy ozdoby z filcu, guzików, makaronu, resztek materiału itp.; Zwierzaki-gazeciaki – tworzymy zwierzaki ze starych gazet i taśmy klejącej; Zakrętkowe esy-floresy – tworzymy mozaiki przy pomocy plasteliny, zakrętek, kapsli, guzików; Ekojazda – budujemy różne pojazdy z pudełek, butelek po napojach, puszek, rolek po papierze toaletowym.

***

Filia nr 4, Sielec, ul. Zamkowa 9, tel. 32 266-14-37

poniedziałki, piątki, godz. 10.00-11.30
Zabawa dydaktyczna „Drzewo smutne i drzewo wesołe" w oparciu o wiersz J. Pisarskiego pt. „Zielone serce"; Pantomima „Zdrowe drzewo - chore drzewo''; Stemple z recyklingu; List od Matki Ziemi do dzieci; Jak być eko? – prezentacja multimedialna przybliżająca dzieciom zasady bycia „eko", zajęcia plastyczne - ekomotyle; Ekologiczne prośby, czyli jak dbać o naszą planetę - konkurs sprawdzający ekologiczną wiedzę.

***

Filia nr 5, Walcownia, ul. Maliny 14a, tel. 32 363-35-44

codziennie, godz. 12.00
Z przyrodą za pan brat - głośne czytanie tekstów o przyrodzie i ekologii.

poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00
Ekoalarm - konkurs wiedzy o zagrożeniach ekologicznych; eksperymenty młodego ekologa; abecadło ekologiczne; wykonanie karmnika dla ptaków; ekozabawki z wykorzystaniem szmat, butelek, pudełek, gąbki, folii aluminiowej; sosnowiecka ścieżka zdrowia - ekologiczne ciekawostki Sosnowca; wykonanie makiety Parku Sieleckiego; Wiem, co jem - kulinarny kodeks Eko-Ludka; wykonanie plakatu o tematyce ekologicznej pod hasłem „Na ratunek Ziemi"; Eko-zabawy: bieg Ekoludków, pożeracz śmieci, ekologiczna wieża szczęścia, ekokręgle, ŚmiecioLudek, zatruta rzeka i inne; Spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Ogrodowego w Sosnowcu - Dańdówce.

***

Filia nr 6, Niwka, ul. Wojska Polskiego 6, tel. 32 299-25-81

codziennie, godz. 10.00
Ekologiczne przedszkolaki w akcji - czytanie bajek, opowiadań i wierszyków o treściach związanych z ekologią i ochroną środowiska oraz dyskusje z maluchami na tematy zawarte w poznanych tekstach.

poniedziałki, piątki, godz. 11.00
Ekologia na co dzień- tajemnice zdrowej diety; ruch – to zdrowie: zajęcia prowadzone w formie zabaw edukacyjnych, rebusów, zagadek i quizów, mające na celu uświadomienie zależności między tym co jemy, jak panujemy nad emocjami i czy spędzamy czas w ruchu na świeżym powietrzu, a naszym samopoczuciem i zdrowiem; Ekologia w moim domu - segregacja odpadów, czyli „skarby" na śmietniku; poprzez działania plastyczne (zabawki, opakowania i postacie zwierząt wykonane z odpadów) i edukacyjne pragniemy budzić świadomość, odpowiedzialność i znaczenie małych gestów w ochronie otaczającej nas przyrody; Zwierzęta wokół nas - opieka nad zwierzętami domowymi; zwierzęta w schronisku; bezdomne zwierzęta; dzikie zwierzęta zimą: ciekawostki o zwierzętach domowych i dzikich, życie w schroniskowym boksie, porzucone zwierzęta, a odpowiedzialność za to co oswoiłeś, co to jest empatia?; Przyroda Sosnowca - lasy, łąki, stawy, rzeki, parki, cmentarze, skwery; rzadkie gatunki roślin i ich ochrona; siedliska ptaków i płazów chronionych; przyroda wokół nas – moje osiedle, moja ulica; projekt ogródka jordanowskiego w pobliżu biblioteki: zajęcia w formie zabawy, gier i zagadek oraz działań plastycznych.

***

Filia nr 7, Dańdówka, ul. Kalinowa (pawilon), tel. 32 299-40-22

poniedziałki, środy, piątki, godz. 10.00-11.00
Stemplowanie – malowanie - stemple z recyklingu, zabawa ekologiczna; Dzieci kontra śmieci – ekologiczny quiz i krzyżówki; Trashion, czyli moda w stylu ekoprojektowanie ekologicznego stroju na zabawę karnawałową; Zakręcony bałwan - wyklejanie bałwana skrawkami białego materiału, gazetami i nakrętkami z butelek; Ekoniespodzianka walentynkowa - wykonanie paczuszki z butelek po wodzie mineralnej; Upcycling – biżuteria wykonana metodą qullingową.

***

Biblioteka Dziecięca, ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 23, tel. 32 290-62-93

wtorki, czwartki, godz. 11.00-12.30
Eko-zgadula, gazetowy ptak z butelki; Wiem co jem; ekorobot (obrazek); Co wiem o zwierzętach? - zagadki oraz praca plastyczna: kot z talerzyka; Zgaduj-zgadula, czyli jak zadbać o swoje najbliższe otoczenie oraz praca plastyczna obrazująca najbliższą okolicę.

***

Filia nr 10, Kazimierz Górniczy, ul. Główna 19, tel. 32 263-40-76

wtorki, piątki, godz. 11.00-12.30
Eko-znaki – kto to taki? - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: pogadanka nt. „Eko-znaków", ich znaczenie, wybór podczas kupowania produktów, układanka ( dopasowanie Eko-znaków do odpowiednich opisów, zajęcia plastyczne: wykonanie plakatu z zapamiętanych Eko-znaków lub narysowanie dowolnego Eko-znaku; Księżniczka Segregacja i Książę Recykling - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: pogadanka nt. segregacji śmieci oraz wykorzystania odpadów, zabawa skojarzeniowa (kojarzenie haseł z etykietą na opakowaniu), ułożenie haseł; Proste zasady na odpady - zajęcia plastyczne: konkurs plastyczny „Ziemia się zmienia przez ekopostanowienia – wykonanie prac z dowolnych odpadów; Budujemy ekomiasto - zajęcia plastyczne: wykonanie makiety przy użyciu materiałów przeznaczonych do recyklingu; Ekolandia w bibliotece - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: rebusy, gry świetlicowe i gry online; zajęcia plastyczne: tworzenie zabawek z materiałów przeznaczonych do recyklingu; Ekologiczne podróże po literaturze - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: powieść w odcinkach – głośne czytanie powieści A. Maleszki pt. „Magiczne drzewo"; gry świetlicowe i zajęcia plastyczne.

***

Filia nr 11, Ostrowy Górnicze, ul. K. I. Gałczyńskiego, tel. 32 296-92-07

poniedziałki, środy, piątki, godz. 12.00-13.00
W poniedziałki – trochę teorii do tego kilka eksperymentów (Zwierzęta w niebezpieczeństwie, Ekologia co to takiego?, Żyję w zgodzie z naturą, Operacja recykling, Za dużo hałasu, Powietrze, które nas chroni). W środy – trochę plastyki (wykonanie wazoników z butelek, słoików, wykonanie zakładek do książek z zużytych klisz fotograficznych). W piątki - Co możemy zrobić, by ziemię ochronić (segregowanie śmieci – zabawa z koszami, tworzenie ekoplakatów, woda pod lupą).

***

Filia nr 12, Porąbka, ul. Zagórska 3, tel. 32 298-39-70

poniedziałki, wtorki, środy, godz. 11.00
Ekocudaki - zwierzaki z odpadków (gazety, opakowania po jajkach, rolki po papierze toaletowym, opakowania po jogurtach) czyli zajęcia plastyczne dla dzieci z wszystkich grup Przedszkola Miejskiego nr 35.

wtorki, piątki, godz. 15.00
Drugie życie przedmiotów, czyli ekologiczne zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym.

***

Filia nr 13, Maczki, ul. Krakowska 26, tel. 32 263-12-01

2.02;3.02;4.02;6.02, godz. 12.00-14.00
Biblioteczni strażnicy przyrody – zajęcia plastyczne: wykonanie znaków ekologicznych, plakatów o tematyce ekologicznej, plakietek, pudełek do segregacji, kukiełek, robotów itp. z surowców wtórnych; Na tropach przyrody Sosnowca – oglądamy, słuchamy, rysujemy, poznajemy – zajęcia przyrodniczo–regionalne; Co mogą zrobić dzieci, by Ziemi nie zaśmiecić – zajęcia literackie – czytamy bajki, wiersze, opowiadania i ciekawe historie o tematyce ekologicznej; Jestem EKO, o przyrodzie wiem wszystko – konkursy, krzyżówki, quizy, zagadki ekologiczne.

***

Filia nr 14, Zagórze, ul. T. Zapały 10, tel. 32 292-07-30

poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00
Stworki z papierowej rolki – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym; Gdy dopada cię nuda, zrób sobie ufoluda - tworzenie istoty z kosmosu z plastikowych butelek, słomek i puszek; Eko-kolory, czyli wyobraźni wzory - zajęcia, podczas których dzieci będą wykonywały prace plastyczne techniką collage; Nakrętkowe to i owo bardzo proste daję słowo - zajęcia plastyczne z wykorzystaniem nakrętek od butelek i filcu; W ekologię zabawa - drzewo z rolek? - łatwa sprawa; Mamy dziś wesołe minki, bo robimy walentynki - tworzenie koperty i kartki walentynkowej ze starych czasopism.

***

Filia nr 15, Mec, ul. Kisielewskiego 9a (pawilon), tel. 32 263-31-78

poniedziałki, środy, piątki, godz. 12.00-13.00
Segregujesz – nie marnujesz, Młodzi ekolodzy na start!, Okaż kulturę – chroń naturę, Chrońmy las, póki czas - gry interaktywne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej; Wiedzą o tym dzieci - trzeba segregować śmieci - zabawy ekologiczne; wykonanie plakatu; ekologiczne zabawki - zajęcia plastyczne.

***

Filia nr 17, Pogoń, ul. Będzińska 22-24, tel. 32 291-00-71

poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, godz. 11.00-12.00
Założenie Klubu Przyjaciół Środowiska „Pogo-Eko", zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej; Na ratunek Ziemi – makieta naszej planety tworzona różnymi technikami i materiałami plastycznymi; Ekorzeźbiarze - zagrożone gatunki zwierząt wykonane różnymi technikami plastycznymi; Ekomalarze – plakaty i pocztówki ginącej przyrody z wykorzystaniem naturalnych barwników; Eko-architekci – karmniki dla różnych gatunków ptaków (m.in. siateczkowy karmnik dla sikorek); Ekofantazja czyli zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i gier planszowych (zagadki, łamigłówki, rebusy).

***

Filia nr 18, Juliusz, ul. Spadochroniarzy 6, tel. 32 294-77-26

wtorki, godz. 10.00-11.00
Przedszkolaki z przyrodą za pan brat - zajęcia zamknięte dla dzieci z przedszkola; Ty też możesz pomóc przyrodzie - przedszkolny recykling - zajęcia edukacyjno-plastyczne; Najlepsza do picia - woda - prezentacja multimedialna o znaczeniu wody dla człowieka, zwierząt i roślin.

środy, godz. 10.00-11.00
Warzywna sałatka - poznajemy warzywa i ich właściwości odżywcze - degustacja wspólnie wykonanej sałatki; Zwierzęce dzieciaki - prezentacja multimedialna, zajęcia plastyczne- zwierzęta z papieru.

piątki, godz. 15.00-16.30
Ekostworki czyli coś z niczego zajęcia plastyczne dla najmłodszych, tworzenie zabawek z recyklingu.

***

Filia nr 19, Milowice, ul. K. K. Baczyńskiego 12, tel. 32 297-91-41

wtorki, czwartki, godz. 11.00-12.00
„Mysi domek" Kariny Schaapman – czytanie fragmentów książki, oglądanie ilustracji i omawianie szczegółów wystroju wnętrz; Miniwykład o maxisprawach, czyli co zrobić ze śmieciami?; Dzień plastikowy - robimy mebelki z plastiku; Dzień szmaciany – ozdoby z resztek maminej sukienki; Dzień papierowy – papier dobry na wszystko.

***

Filia nr 20, Stary Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 27, tel. 32 263-11-76

codziennie, 13.00-14.00
Gry planszowe, scrabble, puzzle, kolorowanki, krzyżówki, rebusy.

wtorki, czwartki, godz. 13.15-14.15
Zrób to sam: ekotwister, telepuszki, butelko-kręgle - samodzielne tworzenie gier i zabaw; ekologiczne projektowanie - zajęcia plastyczne (ekologiczne torby na zakupy, papierowe torby na prezenty, herbaciane obrazki oraz inne ciekawe i śmieszne przedmioty z recyklingu); kalambury ekologiczne (rysowanie na tablicy multimedialnej lub/i pokazywanie haseł związanych z zimą i ekologią); warsztaty rzeźbiarskie (wykonywanie pingwinków, bałwanków i innych postaci bądź przedmiotów użytkowych z gliny i plasteliny).

***

Serdecznie zapraszamy. Na wszystkie proponowane imprezy i zajęcia wstęp wolny.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w harmonogramie imprez.


Z życia filii

"Kuźnia Młodych Talentów" - manga

man1

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

W Bibliotece Dziecięcej - Tajemniczy Ogród odbyły się zajęcia z cyklu "Kuźnia Młodych Talentów". Tematem zajęć była manga, o której opowiadał Bartek Sokołowski - uczeń Szkoły Podstawowej nr 1. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej omawiającej to czym jest manga, jej początki oraz najbardziej znanych autorów. Opisane zostały również zagadnienia dotyczące podziału mangi na gatunki skierowane do określonych grup odbiorców - Shonen, Seinen, Kodomo, Shojo i inne. Duże wrażenie zrobił zwłaszcza slajd przedstawiający kolejność czytania poszczególnych paneli komiksu.

Więcej…

O piśmie i o kobietach

wwl1

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W ubiegłym tygodniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu zajęcia z zakresu edukacji czytelniczo-medialnej. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeji prezentację multimedialną oraz z zaangażowaniem brali udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat historii pisma i druku. Na spotkaniach nie zabrakło również krzyżówki tematycznej. A z okazji Dnia Kobiet przygotowano dla przedszkolaków zajęcia czytelniczo-plastyczne. W trakcie zajęć dzieci brały udział w warsztatach plastycznych i z radością uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na spotkaniach nie zabrakło prezentacji bajkowych tekstów oraz wesołych zagadek.

Więcej…

"Kiermasz Wielkanocny"

kiermasz wielkanocy F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV (ul. Gospodarcza 32) serdecznie zaprasza na "Kiermasz Wielkanocny" prac wykonanych przez podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu. Kiermasz odbędzie się w dn. 16 marca - 3 kwietnia 2018 w siedzibie biblioteki.

Czy warto palić papierosy?

pap1

Filia nr 20

Uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Sosnowcu wzięli udział w zajęciach dotyczących szkodliwości palenia tytoniu. Spotkanie prowadziła mgr Edyta Uchnast z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zapobiegania Narkomanii. Oprócz ciekawej prezentacji, młodzież brała w zajęciach czynny udział rozwiązując krzyżówki i zadania przygotowane przez prowadzącą.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine