Jesienny zawrót głowy

m2

W Filii nr 15

W minionym tygodniu w Filii nr 15 - Mec działo się tak wiele, że aż trudno wszystko spamiętać. Poniżej przedstawiamy krótką relację z zajęć podczas których poznaliśmy wierszyk Juliana Tuwima "Lokomotywa", zaznajomiliśmy się z wnętrzem i funkcjonowaniem biblioteki, ćwiczyliśmy się w trudnej sztuce origami i zaangażowaliśmy maluchy wraz z rodzicami do zabaw z kolorami w roli głównej.

„Lokomotywa" zajęcia dla dzieci przedszkolnych w oparciu o utwór J. Tuwima. Wspólne deklamowanie „Lokomotywy". Wysłuchanie utworów muzycznych: „Wesoło gra lokomotywa", „Jedzie pociąg, a w pociągu dzieci". Wesoła zabawa w takt muzyki. Wykonanie papierowych wagoników, które stworzyły długi pociąg. Zabawa z tablicą multimedialną – układanie drogi dla pociągu.

Lekcja biblioteczna o książce dla klasy 2 szkoły podstawowej nr 39 w Sosnowcu. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii książek: od skalnych malowideł do książki elektronicznej. Zostali zaznajomieni ze zbiorami biblioteki, ciekawymi publikacjami oraz zasadami ich wypożyczania. Dzieci wymieniły wszystkie zalety czytania książek oraz zasady ich poszanowania. Nastąpiła burza mózgów kiedy wymienialiśmy się tytułami, które warto przeczytać. Następnie uczniowie samodzielnie wykonali zakładki do książek.

Mały artysta - nauka japońskiej techniki składania papieru – Origami – wykonywanie akwarium z rybkami.

Godzina radości - zajęcia dla dzieci z rodzicami. Tematem przewodnim kolejnego spotkania maluchów z rodzicami w Filii nr 15 były kolory. Na początek zajęć w ramach integracji trochę się wspólnie pobawiliśmy przy muzyce. Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania na dywanie. Następnie przeszliśmy do tematu głównego czyli kolorów. Dzieciaki na tablicy multimedialnej łączyły kolory do siebie pasujące, następnie tworzyli balonowy portret wybierając ze zgromadzonych materiałów odpowiednie kolory oczu, ust i włosów i wspólnie z rodzicami wykonali balonową głowę. Kolejnym etapem poznawania różnych barw było obejrzenie owocowej prezentacji. Dzieciaki musiały zapamiętać jaki kolor mają owoce, następnie również z rodzicami wykleili papierem wylosowane owoce.

m1m3m4

m5m6

m7m8


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine