Warsztaty dla dzieci

s11

Savoir-vivre na wesoło

9 października 2014 w Filii nr 20 - Stary Sosnowiec oraz w Wypożyczalni dla dzieci Biblioteki Głównej odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicieli firmy Modus Vivendi pt. "Czy Kaktus ma przyjaciół?", a także szkolenie z prawidłowego nakrywania stołów i grzecznego zachowania przy posiłku.

Na zajęcia w Filii nr 20 przybyły dzieci z III klasy Szkoły Podstawowej nr 19, które żywo uczestniczyły w rozmowie o zasadach dobrego zachowania w różnych sytuacjach, wykazując się dużą wiedzą z zakresu savoir-vivre'u. Podejmowane były tematy relacji międzyludzkich, zachowania się dzieci i młodzieży wobec osób starszych, przyjaznych i koleżeńskich zachowań między rówieśnikami w szkole i w domu. Wszystkie uczennice wzięły też udział w zajęciach praktycznych rozwiązując rebusy - układanki wyrazowe dotyczące zasad dobrego wychowania, a także "ubrały" bohatera spotkania - Kaktusa - w kolorowe karteczki, na których wypisały wcześniej, jakich zasad savoir-vivre'u powinien przestrzegać. Pogoda dopisała, dlatego na zakończenie spotkania odbył się pokaz tai-chi na świeżym powietrzu.

Natomiast w Bibliotece Głównej dzieci obejrzały ciekawą preznetację multimedialną o grzecznym zachowaniu przy stole oraz wzięły udział w krótkim szkoleniu prawidłowego nakrywania do posiłku. Uczestnicy nauczyli się także jak prosto siedzieć przy stole, a swoje umiejętności ładnego posługiwania się sztućcami przećwiczyły na bananie.

Zajęcia upłynęły w cudownej atmosferze i mamy nadzieję, że przyniosły tyle samo pożytku - co uśmiechu i frajdy.

s1s2s3

s4s5s6

s7s8s10

 


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine