Dźwięki muzyki

dz3

Lekcje biblioteczne w Multimediach

9 października 2014 odbyła się już kolejna lekcja pt.: "Dźwięki muzyki". Tym razem w naszym konkursie brały udział dzieci z kl. 3 a SP nr 8. Klasa podzielona została na cztery grupy: Biedronki, Świerszcze, Żabki i Kurki. Każda z grup musiała zdobyć jak najwięcej punktów w pięciu niełatwych konkurencjach z dziedziny muzyki.

Pierwsze zadanie polegało na uzupełnianiu brakujących słów w wierszach Juliana Tuwima, przy jednoczesnym słuchaniu płyty „Wesołe wierszyki" tegoż autora. Jedna z konkurencji polegała na połączeniu w jak najszybszym czasie nazw instrumentów z odpowiednimi obrazkami. W następnej trzeba było wysłuchać ślicznej bajki „Świerszczykowe nutki" Czesława Janczarskiego i wypisać wszystkie zwierzątka występujące w zasłyszanym tekście. Czwartą konkurencją była gra „BIM-BOM", gdzie każda z grup dostała planszę z zestawem obrazków przedstawiających różne dźwięki (np. rąbanie drewna, jazda na rowerze itp.), na stole leżały pomieszane krążki z takimi samymi obrazkami i dzieci musiały po usłyszeniu dźwięku - znaleźć odpowiedni krążek i połączyć ze swoją planszą. Dla utrudnienia na stole znalazły się po dwa dodatkowe krążki z każdej grupy dźwięków nie figurujące na planszy. Na koniec dzieci musiały dobrać odpowiedni podpis do swojej planszy (np. wieś, sala koncertowa, ulica, szkoła). Ostatnią konkurencją było rozwiązywanie 15 zagadek muzycznych. Emocjom nie było końca, a gdy panie podliczały punkty – dzieci rysowały wykropkowane instrumenty. Wygrała oczywiście ta grupa, która zdobyła najwięcej punktów.

dz1dz2

dz3dz5


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine