Janusz Koniusz

WYBRANE IMG 1793

Pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Koniusza - poety, prozaika, dramaturga i publicysty, przyjaciela sosnowieckiej Książnicy.
Urodzony w 1934 r. w Sosnowcu-Niwce. Pisał m. in. pod pseud. Anna Bartosińska, Feliks Madera, czy Leszek Sado. Mieszkał i pracował w Zielonej Górze. Debiutował w 1951 r. wierszem Droga na łamach „Życia Literackiego". Współorganizator czasopisma „Nadodrze".


Swoje wiersze, opowiadania, słuchowiska radiowe, reportaże, felietony i publicystykę kulturalną publikował w wielu czasopismach m.in. w: „Nowej Kulturze", „Wiatrakach", „Życiu Literackim", „Poglądach", „Śląsku Literackim", „Kulturze", „Odrze", „Kamenie" oraz „Nowych Sygnałach".

Pomysłodawca spotkań literackich pisarzy z zagłębiowskim rodowodem, czego owocem był I Zjazd Pisarzy Zagłębia Dąbrowskiego w 1986 r. (późniejsze Spotkania Pisarzy Zagłębiowskich) zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. W kolejnych latach podczas 6. edycji imprezy był gościem sosnowieckich czytelników, biorąc udział w spotkaniach autorskich.

Laureat wielu konkursów literackich. Członek Związku Literatów Polskich. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz - w roku 2011 - Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jego utwory przekładano na języki: białoruski, czeski, górnołużycki, litewski, niemiecki, rosyjski, rumuński i szwedzki.

W literackim dorobku ma kilkanaście książek poetyckich, prozatorskich wiele słuchowisk radiowych, przedstawień telewizyjnych i wierszy.

Bliskim zmarłego składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Dyrekcja oraz społeczność
Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego
w Sosnowcu


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine