Janusz Koniusz

WYBRANE IMG 1793

Pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Koniusza - poety, prozaika, dramaturga i publicysty, przyjaciela sosnowieckiej Książnicy.
Urodzony w 1934 r. w Sosnowcu-Niwce. Pisał m. in. pod pseud. Anna Bartosińska, Feliks Madera, czy Leszek Sado. Mieszkał i pracował w Zielonej Górze. Debiutował w 1951 r. wierszem Droga na łamach „Życia Literackiego". Współorganizator czasopisma „Nadodrze".


Swoje wiersze, opowiadania, słuchowiska radiowe, reportaże, felietony i publicystykę kulturalną publikował w wielu czasopismach m.in. w: „Nowej Kulturze", „Wiatrakach", „Życiu Literackim", „Poglądach", „Śląsku Literackim", „Kulturze", „Odrze", „Kamenie" oraz „Nowych Sygnałach".

Pomysłodawca spotkań literackich pisarzy z zagłębiowskim rodowodem, czego owocem był I Zjazd Pisarzy Zagłębia Dąbrowskiego w 1986 r. (późniejsze Spotkania Pisarzy Zagłębiowskich) zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. W kolejnych latach podczas 6. edycji imprezy był gościem sosnowieckich czytelników, biorąc udział w spotkaniach autorskich.

Laureat wielu konkursów literackich. Członek Związku Literatów Polskich. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz - w roku 2011 - Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jego utwory przekładano na języki: białoruski, czeski, górnołużycki, litewski, niemiecki, rosyjski, rumuński i szwedzki.

W literackim dorobku ma kilkanaście książek poetyckich, prozatorskich wiele słuchowisk radiowych, przedstawień telewizyjnych i wierszy.

Bliskim zmarłego składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Dyrekcja oraz społeczność
Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego
w Sosnowcu


Z życia filii

W bibliotekach - walentynkowo!

serca3

Fotorelacja

Z okazji Walentynek w naszych bibliotecznych filiach odbyło się wiele spotkań i warsztatów poświęconych zakochanym. Nie zabrakło serduszkowych prac ręcznych, konkursów i zabaw ruchowych. Oto mała kolekcja zdjęć dokumentujących Dziań Zakochanych w sosnowieckiej Książnicy.

Więcej…

Wszystko o... ulicy Jana Matejki

srodulanowa

Filia nr 1

Filia nr 1 - Środula (ul. Kossaka 10 - pawilon) serdecznie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane historią i współczesnością dzielnicy, na kolejne spotkanie Miłośników Środuli Dawnej i Młodej, które odbędzie się 17 lutego 2018 (sobota) o godzinie 12.00. Tematem przewodnim rozważań będzie historia ulicy Jana Matejki. Wstęp wolny.

Randka w ciemno z… książką

randka w ciemno

Filia nr 19

Masz ochotę na wieczorną randkę z... książką? Chętnie wymienisz starą... lekturę na coś nowego i nieoczekiwanego? Szukasz nowych, ciekawych wrażeń... literackich? Dzięki Filii nr 19 – Milowice to możliwe! W dniach od 12 do 16 lutego 2018, w godzinach otwarcia placówki, zapraszamy wszystkich zainteresowanych Czytelników, którzy nie boją się próbować nowych rzeczy, do udziału w nietypowej zabawie walentynkowej, organizowanej w Bibliotece przy ul. Baczyńskiego 12. Co proponujemy? Starą jak świat randkę w ciemno, ale w bibliotecznej edycji, której głównym bohaterem jest książka. Każdy chętny Czytelnik otrzyma propozycje pięciu książek (staranie wybranych przez bibliotekarza), których nie będzie można zobaczyć ani dotknąć. Wyboru lektury będzie trzeba dokonać jedynie na podstawie krótkiego opisu przygotowanego przez bibliotekarza. Czy każda tajemnicza książka znajdzie swojego Czytelnika?

Niebieskie Walentynki

wa1

Filia nr 1

Dzisiejsze przedpołudnie wraz z przedszkolakami z grupy Biedronki z Przedszkola Miejskiego nr 52, spędziliśmy w towarzystwie Smerfów. A wszystko to za sprawą Zakochanego Papy Smerfa oraz czarownicy Hogaty zakochanej w czarnoksiężniku Harlekinie... ach co to były za smerfastyczne historie! Było i trochę śmiesznie, i trochę smutno - jeśli chcecie się dowiedzieć szczegółów, to zapraszamy do biblioteki po książeczki! Dzieciaki zrobiły również piękne kolorowe serca, którymi obdarują najukochańszą osobę na świecie.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine