Janusz Osiński - pożegnanie

biw

„Wizytówką każdego miasta są ludzie kultury i sportu. Oni między innymi tworzą jego historię i na zawsze pozostają w pamięci mieszkańców. Informacje o nich są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Sosnowiec ma szczęście do takich ludzi."
Janusz Osiński

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci zasłużonego sosnowiczanina, wspaniałego człowieka, wieloletniego przyjaciela Biblioteki - Janusza Osińskiego. Pan Janusz na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim zmarłego składa Dyrekcja i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Janusz Osiński urodził się w 1931 r. w Sosnowcu. Znany i lubiany animator sosnowieckiej kultury, pracował m.in. w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, jako kierownik Domu Kultury „Metalowiec" w Sosnowcu oraz dyrektor Międzyzakładowego Domu Kultury w Ząbkowicach, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za upowszechnianie kultury (2013).

W 1966 r. wraz z Janem Pierzchałą, Eugeniuszem Chmielem oraz Marianem Klimczykiem był delegatem Sosnowca na pierwszym Kongresie Kultury Polskiej w Warszawie.

Ponad pół wieku pracował z zaangażowaniem na zagłębiowskich scenach, prowadząc działalność estradową i konferansjerkę imprez artystycznych, sportowych oraz spotkań okolicznościowych.

W latach 1974-1976 pracował na statku flagowym „Stefan Batory", gdzie organizował i prowadził imprezy artystyczne i estradowe.

Był autorem książek: Całą gębą, czyli rzecz o cyganerii sosnowieckiej /2002/; 4 razy całą gębą /2003/; Ludzie kultury i sportu. Sosnowiec 1945-2005 /2006/

Jego życiową pasją była działalność estradowa i sport.


Z życia filii

"Impresje z balkonu" - wernisaż

gruszka F-17

Zaprasza Filia nr 17 - Pogoń

We wtorek 27 lutego 2018 o godz. 16.30 Filia nr 17 - Pogoń przy ul. Będzińskiej 22 serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac fotograficznych Dariusza Gruszki - "Impresje z balkonu". Wystawę będzie można oglądać do 30 marca 2018. Wstęp wolny.

Nowy cykl - "Kuźnia młodych talentów"

ku1

Biblioteka Dziecięca

W czwartek 15 lutego 2018 w Bibliotece Dziecięcej swoje prace malarskie prezentowała uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 1 - Natalia Szafirska. Młoda artystka niemal bez tremy wystąpiła przed bardzo liczną publicznością, wśród której znajdowały się zarówno osoby jej znane (rodzina, znajomi, nauczyciele ze szkoły), jak i całkiem obce, zaciekawione jej twórczością. Natalia zaprezentowała akwarelę, którą namalowała mając 3 lata, a potem liczne prace powstałe pod kierunkiem instruktorów z Klubu im. Jana Kiepury oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Publiczność okazała się niezwykle aktywna, goście zadawali liczne pytania, na które Natalia wyczerpująco odpowiadała.

Więcej…

Miauuu... i mruuu... w Tajemniczym Ogrodzie

kot4

Biblioteka Dziecięca

"Szare, bure lub pstrokate, wszystkie koty za pan brat, mają drogi swe i płoty, po prostu koci świat, po prostu koci świat. Miauuuuuuu....". W Tajemniczym Ogrodzie jest mnóstwo ciepłych i wygodnych miejsc, by przyjąć nasze ulubione zwierzaki. I tak się stało. W piątek, między godziną 16:00 a 17:00 wszystkie kocie szlaki prowadziły do Biblioteki Dziecięcej, w której mruczki – grzeczne i niegrzeczne – urządziły sobie z dziećmi Dzień Kota. Było... miauuuuuu... i mrrrrruuuuu...

Więcej…

Dzień Kota

dk1

Filia nr 20

Dlaczego kot mruczy? Do czego kotu potrzebne są wąsy? Na te i inne pytania dzieci uzyskały odpowiedzi podczas dzisiejszych zajęć. Były również kocie kolorowanki i rymowanki oraz ciekawe opowiadania o kotach różnych ras, a szczęśliwi posiadacze kotków wykonali laurki dla swojego pupila. Na koniec, każdy uczestnik otrzymał dyplomik za udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Kota.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine