Literacki Woodstock i „Piękna rupieciarnia”

dkk12

DKK we Wrocławiu i w Sosnowcu

Ósme spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki – Każdy Kocha Dyskusje miało miejsce dnia 22 sierpnia i pełne było wspomnień, wzruszeń, radości, a to za sprawą, przygotowanej przez Panią Halinę, relacji z udziału w Ogólnopolskim Zlocie Członków Dyskusyjnych Klubów Książki we Wrocławiu. Oczywiście na Literackim Woodstocku nie mogło zabraknąć i Sosnowca. Zlot odbył się w dniach od 27 do 31 lipca 2016. Było to prawdziwe literackie święto zorganizowane prze Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz Instytut Książki.

Z przygotowanej prezentacji, składającej się ze zdjęć, filmików oraz pamiątkowego skoroszytu, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i zakulisowych szczegółów Zlotu. I tak wiemy, że:

 • Literacki Woodstock miał miejsce na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki,
 • w ośmiu dużych, białych namiotach odbywały się spotkania z autorami,
 • każdy uczestnik zlotu dostał opaski-kajdanki, zapewniające posiłki i zakwaterowanie,
 • w Domu Studenckim „Zodiak" Uniwersytetu Przyrodniczego na piątym piętrze – miejscu zakwaterowania członków z województwa śląskiego – skrzypiały drzwi od toalety i nie dawały spać zakwaterowanym. I tu interweniowała nasza Pani Halinka, która stosując olej spożywczy usunęła to trudne do zniesienia skrzypienie, zapewniając współlokatorom ciszę nocną i zostając tym samym „bohaterką piętra",
 • w akademiku „Zodiak" na każdym piętrze przed windami jest podłogowa mozaika z numerem piętra,
 • pokemony też są we Wrocławiu,
 • w wojsku na placu musztrowym są lustra dla żołnierzy o wymiarach 2,5 m x 1,5 m.

Oprócz smaczków, wyżej opisanych, były przede wszystkim „smaki literackie", a oto niektóre z nich:

 • na pytanie „Co czytać z dziećmi?" odpowiadała Agnieszka Karp-Szymańska,
 • o nowych trendach w literaturze polskiej mówiła zebranym Magdalena Piekarska,
 • o świetnych, a przegapionych informował Marcin Baran,
 • a o literaturze skandynawskiej – Justyna Czechowska,
 • „Siłaczkami" okazały się Sylwia Chutnik i Magdalena Tulli, rozmowę z pisarkami prowadziła Agnieszka Wolny-Hamkało, ze spotkania wiadomo, że za Magdaleną Tulli temat (na napisanie książki) chodzi i woła napisz mnie, więc ona pisze, i że nie ma możliwości pozbycia się „szumu" z życia, Sylwia Chutnik zaś uważa, że inność zaprasza do wyśmiania, ale inność to my,
 • Pani Danuta Wałęsa zaś bardzo sympatycznie mówiła o swoim życiu, dzieciach, troskach dnia codziennego oraz marzeniach. Rozmowę prowadził Piotr Adamowicz,
 • o pisarzach i biografiach dyskutowali Michał Rusinek i Mariusz Urbanek, a nad wszystkim czuwał Szymon Kloska.

Nasza nieoceniona Pani Halinka, będąc we Wrocławiu nie zapomniała oczywiście i o tych, którzy zostali w Sosnowcu – dla członków naszego Klubu przywiozła, specjalnie dla nas dedykowane, autografy: Magdaleny Tulli, Sylwii Chutnik, Michała Rusinka, Mariusza Urbanka i Jana Kantego Pawluśkiewicza, który skomponował muzykę do Światowego Hymnu Książki UNESCO. Ten hymn na 1000 głosów, do słów Tadeusza Różewicza, odśpiewany został na wrocławskim rynku dnia 30 lipca. Oczywiście członkowie DKK pilnie uczyli się słów i muzyki na warsztatach prowadzonych przez Izabelę Polakowską. Z relacji Pani Halinki wynika, że wszyscy bardzo mocno starali się nauczyć śpiewać.

Literacki Woodstock okazał się wydarzeniem niezapomnianym i inspirującym. Nie obyło się oczywiście bez Gali Dyskusyjnych Klubów Książki, którą poprowadzili Elżbieta Kalinowska – pomysłodawczyni projektu DKK – oraz Szymon Kloska.

Żałujemy, że nie mogliśmy wszyscy tam być. :)

Nasze spotkanie nie obyło się jednak bez omówienia kolejnej lektury, czyli „Pięknej rupieciarni" Bohumila Hrabala. Książki opracowanej przez Aleksandra Kaczorowskiego – autora „Gry w życie. Opowieści o Bohumile Hrabalu". Śmiało można stwierdzić, że „Piękna rupieciarnia" jest uzupełnieniem biografii pisarza i ukazuje pełniejszy jego wizerunek. Jest to zbiór esejów, szkiców i wywiadów z czeskim pisarzem, ukazujący hrabalowski dowcip, przekorę, autoironię oraz poetycki liryzm i surrealistyczne widzenie świata. Ukazuje nam autora utożsamiającego się ze swymi bohaterami, szczerego w swych wyznaniach: „Bez przerwy pić się nie da, więc się dokształcam."; „Do dwudziestego roku życia głupol był ze mnie straszny, dzwon imbecylizmu."; „Fikcja bywa doskonalsza i prawdziwsza niż rzeczywistość."; „Czasem tchórzostwo jest największym męstwem, niewiara największą wiarą, ostrożność największą zadziornością. Zadowolenie się małym jest największą cnotą."

Serdecznie zatem polecamy „Piękną rupieciarnię" ale tylko wtedy, gdy stanowić ona będzie wstęp do zapoznania się z całą, genialną i mistrzowską twórczością Bohumila Hrabala.

dkk1dkk3

dkk2dkk4

dkk5dkk8

dkk6dkk7

dkk9dkk10

dkk11

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

"Kuźnia Młodych Talentów" - manga

man1

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

W Bibliotece Dziecięcej - Tajemniczy Ogród odbyły się zajęcia z cyklu "Kuźnia Młodych Talentów". Tematem zajęć była manga, o której opowiadał Bartek Sokołowski - uczeń Szkoły Podstawowej nr 1. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej omawiającej to czym jest manga, jej początki oraz najbardziej znanych autorów. Opisane zostały również zagadnienia dotyczące podziału mangi na gatunki skierowane do określonych grup odbiorców - Shonen, Seinen, Kodomo, Shojo i inne. Duże wrażenie zrobił zwłaszcza slajd przedstawiający kolejność czytania poszczególnych paneli komiksu.

Więcej…

O piśmie i o kobietach

wwl1

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W ubiegłym tygodniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu zajęcia z zakresu edukacji czytelniczo-medialnej. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeji prezentację multimedialną oraz z zaangażowaniem brali udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat historii pisma i druku. Na spotkaniach nie zabrakło również krzyżówki tematycznej. A z okazji Dnia Kobiet przygotowano dla przedszkolaków zajęcia czytelniczo-plastyczne. W trakcie zajęć dzieci brały udział w warsztatach plastycznych i z radością uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na spotkaniach nie zabrakło prezentacji bajkowych tekstów oraz wesołych zagadek.

Więcej…

"Kiermasz Wielkanocny"

kiermasz wielkanocy F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV (ul. Gospodarcza 32) serdecznie zaprasza na "Kiermasz Wielkanocny" prac wykonanych przez podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu. Kiermasz odbędzie się w dn. 16 marca - 3 kwietnia 2018 w siedzibie biblioteki.

Czy warto palić papierosy?

pap1

Filia nr 20

Uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Sosnowcu wzięli udział w zajęciach dotyczących szkodliwości palenia tytoniu. Spotkanie prowadziła mgr Edyta Uchnast z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zapobiegania Narkomanii. Oprócz ciekawej prezentacji, młodzież brała w zajęciach czynny udział rozwiązując krzyżówki i zadania przygotowane przez prowadzącą.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine