joomla vector social icons

Artykuły

"Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje"

P1060359

Monografia o Sosnowcu wkrótce w Bibliotece

„Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje" – dwutomowa monografia poświęcona naszej małej ojczyźnie już za moment trafi w ręce Czytelników. Ze względu na duże zainteresowanie, obszerne dzieło omawiające wiele aspektów związanych z Sosnowcem, udostępniane będzie prezencyjnie, czyli w czytelniach następujących placówek: Biblioteki Głównej, Filii nr 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 14, 15, 17, 20, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Osoby zainteresowane wnikliwszym przyjrzeniem się publikacji, zachęcamy do skorzystania z nowej oferty MBP – wypożyczeń krótkoterminowych, umożliwiających zabranie szczególnie cennych książek do domu: na noc, na weekend lub na całe święta. O szczegóły proszę pytać w bibliotekach.

Zatem chcąc poczytać m.in. o czasach rewolucji przemysłowej, ruchu niepodległościowym i robotniczym, życiu codziennym sosnowiczan w XIX wieku, budowie hegemonii Polskiej Partii Robotniczej, życiu gospodarczym w PRL, a także o lokalnym społeczeństwie obywatelskim, wyzwaniach przyszłości i o tym, dlaczego Zagłębie nazywano „Czerwonym Zagłębiem" – zachęcamy do lektury wydanej przez Muzeum w Sosnowcu monografii „Sosnowiec. Obraz miasta i jego dzieje" pod red. Antoniego Barciaka i Andrzeja T. Jankowskiego.


Z życia filii

Zwyczaje wielkanocne

wiek1

Filia nr 3

Filię nr 3 na Klimontowie odwiedziły dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o Świętach Wielkanocnych, a także dowiedziały się o wielu zwyczajach i tradycjach, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, które rzadko już można w Polsce spotkać. Bo kto słyszał o „pogrzebie żuru" czy „wieszaniu śledzi"? Kto wie, że kiedyś śmigus-dyngus to były dwa różne obrzędy? Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii o wielkanocnych zwyczajach, a potem malowały piękne, kolorowe pisanki. Na razie tylko te na papierze...

Więcej…

Na tropach zwierząt

tro1

Filia nr 13

Filia nr 13 - Maczki zorganizowała dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Gościem spotkania była Agata Kloczkowska z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych i brały aktywnie udział w zajęciach i zabawach m.in. rozpoznając i tropiąc ślady zwierząt, a także robiąc odciski śladów w masie solnej. Natomiast uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu, miały zorganizowane zajęcia w terenie, gdzie szukali oznak zbliżającej się wiosny.

Więcej…

Poezja niepodległościowa

poezja niepodległościowa D1

Spotkanie w Tajemniczym Ogrodzie

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród" przy ul. gen. S. Grota-Roweckiego 23 serdecznie zaprasza na spotkanie "Poezja niepodległościowa" zorganizowane w ramach Światowego Dnia Poezji oraz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 marca 2018 (czwartek) o godz. 16.00. Wiersze recytować i czytać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Wielkanocne spotkania

erz1

Filia nr 10

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki czyli przedszkolakami. Na zajęcia do naszej Filii nr 10 zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 33. Celem spotkania było przybliżenie tradycji i obrzędów związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wielkanocne jaja. Na zakończenie nie obyło się bez słodkości czyli baby wielkanocnej.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine